Night two of the Sunraysia Football Netball League presentations was held tonight with Intermediary Grades vote counts and award presentations at the Mildura Football Club Function Centre, September 3rd

Medal counts for the under 16 and under 18 Football and the Under 16 & 18 Goal Kicking Award and the Netball under 17 Division's 1 & 2 and competitions were held.

The results are as follows-

Under 17 Netball Div 2 Mentipay Medal Count

Players Names

      TOTAL

 

 

IMPERIALS

 

Elizah Kelly

3

Alexandra Marwood

4

Taylah Rahmel

4

Aysha Tiver

20

Laura Lloyd

5

Amilidh Noblet

6

Charlotte Dent

2

Samantha Deacon

3

Lara McHugh

3

Tea Kuhne

5

Rosemary Maloney

1

Gabrielle Deacon

3

Laney Blake

2

 

 

IRYMPLE

 

Phoebe Stephens

13

Georgia Leutner

11

Hannah McGlashan

8

Shari Brown

4

Louisa Stevens

6

Lavinia Erskine

1

Briana Hibberd

2

 

 

MERBEIN

 

Mckenzie Dunne

11

Jessica Pratt

11

Olivia Lemon

1

Gideon Sands

1

Eden Mitchell

11

Kaitlyn Cavallaro

7

Shelby Livens

2

Olivia Bowden

3

 

 

MILDURA

 

Kiara Connolly

7

Caitie Torpey

9

Miah Padula

8

Ruby Cashin

5

Hannah Rogers

10

Charlotte Hall

5

Amilea McKerrow

7

Ava Allen

9

Gemma Higgins

2

Ella Higgins

3

 

 

RED CLIFFS

 

Sasha Gifford

4

Sian Young

6

Tyeisha Hunter

3

Sophie Grayling

5

Bethany Dichiera

2

Georgia Stephens

1

Jorja Pezzaniti

1

 

 

ROBINVALE

 

Isabella Scalora

4

Georgia Giofrelle

8

Cynthia Hingano

3

Maleeka Wedge-Lee

8

Taylah Healy

1

Ebony Williams

3

 

 

SOUTH MILDURA

 

Avalon Williams

2

Monique Scullino

10

Lara Telfer

20

Latara Trigg

10

Margaret McDonald

9

Maya Anderson

6

Christine Robson

8

 

 

WENTWORTH

 

Breeanna Whitfield

24

Chloe Thompson

9

Amber Thompson

12

Lilly Phillips

3

Chloe Henderson

2

 

 

OUYEN

 

Ella Hastings

19

Natalie Nihill

3

Chloe Latta

16

Sophie Nihill

5

Jemma Mudge

4

Kaneesha Petersen

3

 

Winner of the Under 17 Netball Div 2 Mentipay Medal was Breeanna Whitfield from the Wentworth and District Football Netball Club on 24 points.  Joint Runner's up- Lara Telfer from the South Mildura Football Netball Club on 20 points & Aysha Tiver from the Imperials Football Netball Club also on 20 points

 

Under 16 Goal Kicking Award-Ethan Deale from the Ouyen United Football Netball Club

2018 SFNL Intermediate Coach of the Year- presented by AFL Vic representative Trevor Ryan- Dean Jardine from the Ouyen United Football Netball Club

 

Under 16 Football Virgona Medal Count

Players Names

      TOTAL

 

 

IMPERIALS

 

Kane Darby

13

Harrison Nolen

12

Jaxon Garner

1

Maximum Devereux

11

Reagan Scott

12

William Rogers

1

Matt Caccianiga

3

 

 

IRYMPLE

 

Bailey Anderson

14

Millar Payne

12

Jakeb Donohue

18

Gasper Cavallo

2

Thomas Jaensch

1

Branden Flack

3

Riley Ward

3

Billy Phelan

6

Jett Garraway

5

Keenan Wade

1

 

 

MERBEIN

 

Reuben Johnson

13

Joshua Hartley

5

Cooper Dodds

3

Jye Dewyse

5

Kane Bygmy Carroll

2

Jake Hartley

1

Harrison Pinyon

4

Leroy Johnson

2

 

 

MILDURA

 

Corey Geering

2

Paramet Seateng

1

Noah Hills

6

Jack Norton

5

Cooper Allford

5

Cameron Kiel

3

 

 

OUYEN UNITED

 

Ethan Deale

7

Jack Deale

15

Connor Schultz

6

Casey Mitchell

4

Tate Hulland

4

Liam Munro

12

Ethan Munro

1

Sam O'Shannessy

3

Darcy Kerr

1

 

 

RED CLIFFS

 

Noah Alford

2

Bruce Douglas

12

Joel Bailey

1

Liam Heath

2

Anthony Cua

5

Beau Monaghan

4

Tom Dowling

2

 

 

ROBINVALE

 

Liua Polato

21

Jim Bellas

22

Casey Mitchell

2

Jess Stevens

3

Moala Polata

5

Max Tate

4

Seamus Mitchell

10

Anthony Costa

3

Angus Mitchell

2

 

 

SOUTH MILDURA

 

Adam Slattery

1

Tyson Giles

5

Thomson Fleming

3

Brawley Brennan

5

Justus Liddicoat

7

Rory Fitzgerald

7

Tristan Parker

7

Byron Doody

1

 

 

WENTWORTH

 

Jack Cottrell

16

Oskar Faulkhead

8

Will Spain

5

Matthew Watson

3

Harper Curran

6

Deakin Richards

6

Angus Dowling

5

Rory Hooper

1

 

Winner of the Under 16 Football Virgona Medal was Jim Bellas from the Robinvale/Euston Football Netball Club on 22 points.  Runner up- Liua Polato also from Robinvale/Euston Football Netball Club on 21 points

 

Under 17 Netball Div 1 Wilson Medal

Players Names

      TOTAL

 

 

IMPERIALS

 

Kalo Moimoi

23

Eden Heinrich

9

Meg McManus

16

Allexandra Littore

12

Gabrielle Bromley

2

Tarryn Wright

2

Charlotte Dent

1

 

 

IRYMPLE

 

Shakara Delcastegne

15

Abbey Hudson

2

Mckensie Wade

17

Megan Hammond

13

Mackenzie Ryan

8

Mya Mesecke

5

Claudia Forrest

8

Brooke Hards

7

 

 

MERBEIN

 

Zali McMonnies

14

Jada Phillips

15

Chloe Hoyle

16

Shelby Hooker

2

Jasmine Matotek

8

Nikita Whitford

1

 

 

MILDURA

 

Hannah Millard

12

Mia Wilkinson

15

Milla Deckert

7

Millisent Seward

11

Chloe Costa

3

Ashlee Leonard

2

Sienna McKinnon

3

 

 

RED CLIFFS

 

Nikola Loxton

4

Fane Biumaiwai

9

 

 

ROBINVALE

 

Isabelle Giofrelle

9

Georgie Kelly

3

Georgia Giofrelle

11

Georgia Scacella

1

Hannah Giofrelle

2

 

 

SOUTH MILDURA

 

Kendall McLean

23

Julia Villiva

8

Elle O'Brien

5

Iliseva Sovau

28

Avalon Williams

6

Holly Thompson

2

 

 

WENTWORTH

 

Elizabeth Rowe

22

Maggie Phillips

11

Sarah Telfer

7

Natalie Sapuppo

4

Jessica Alderton

1

Brandi Oliver

1

 

 

OUYEN

 

Lucy Morrish

2

Lauren Grace

10

Greta Hayter

4

Kaitlin Latta

8

Abbey Latta

2

 

Winner of the Under 17 Netball Div 1 Wilson Medal was Iliseva Sovau from the South Mildura Football Netball Club on 28 points.  Joint Runner's up- Kalo Moimoi from the Imperials Football Netball Club on 23 points & Kendall McLean from the South Mildura Football Netball Club on 23 points

 

Under 18 Goalkicking Award-as presented by AFL Vic representative Trevor Ryan- Jarrod Aiello from Irymple Football Netball Club

 

Under 18 Football Casey Medal

Players Names

      TOTAL

 

 

IMPERIALS

 

Patrick Keogh

23

David Farrow

10

Regan Scott

6

Josh Taylor

6

Ryan Gustilo

4

Jakob Heinrich

3

Riley Cornell

2

Cooper Whitelaw

1

 

 

IRYMPLE

 

Connor Mensch

13

Brandyn Galea

5

Mitchell Roads

3

Carmine Cavallaro

1

Kyle Mackintosh

1

Rick Newey

7

Jarrod Aiello

9

Lachlan Knight

3

Callum Brookes

14

Vincent Cavallo

3

Mitchell Christensen

2

Logan McKinnon

5

Paddy Power

4

Conner Carter

3

Regan Kerslake

3

 

 

MERBEIN

 

Rowan Moore

8

Nathan Pearson

1

Danyon McLachlan-Menz

1

Ricky Roelofs

1

 

 

MILDURA

 

Lachlan Crouch

5

Zac McDonald

14

Peter Clarke

1

Blake McDonnell

14

Lauchlan Wade

11

Daniel Thwaites

4

Dion Wager

3

Angus Cole

6

Nathan Chamberlain

2

Cooper Allford

3

Jack Howarth

1

 

 

OUYEN UNITED

 

Oscar Smith

5

Adam Morrish

1

Benjamin Morrish

7

Will Torpey

6

Dillen Brown

2

Jesse Lynch

3

Chris Moreen

3

Jake Cresp

2

 

 

RED CLIFFS

 

Donovan Bell

2

William Hand

10

Dean Trobbiani

1

Jackson Parker

1

Kade Stephens

13

Kailen Walker

9

Liam Heath

1

Mac Turlan

2

Larry Coluccio

3

Bruce Douglas

3

Alex Bell

2

Jack Parker

5

 

 

ROBINVALE

 

Petelo Vave

13

James Zappia

13

Antonio Mezzatesta

17

Liua Polata

4

Michael Giofrelle

4

Michael Peniongo

5

Joseph Madio

16

John Vaioleti

3

William Fowkes

1

David Zappia

1

Tevin Neak

1

Joshua Hutchins

1

 

 

SOUTH MILDURA

 

Rhys McCalman

1

Kevin McDonald

4

Codi Cogan

2

Nicholas Arnold

5

Cohen Andrew

3

Connor Irwin

5

Nelson Mensforth

2

Bailey Stone

1

Tristan Parker

1

Lachlan Fisher

3

 

 

WENTWORTH

 

Jake Heuzenroeder

3

Leslie Orcher

11

Alston Cook

1

Tyler Tyers

10

Zachary Hancock

5

Fletcher Collins

5

Jarryn Scadding

2

Nebraska Wilkie

1

Tyreece Kelly

1

 

Winner of the Under 18 Football Casey Medal was Patrick Keogh from the Imperials Football Netball Club on 23 points.  Runner up- Antonio Mezzatesta from the Robinvale/Euston Football Netball Club on 17 points